Nie ma tu centralnego źród­Å‚a oÅ›wietleniowego. Åšwiecenie warstwy powietrza wywoÅ‚ane jest promienio­waniem wysyÅ‚anym poziomo pod sufitem przez pÅ‚askie pÅ‚ytki zainstalo­wane w Å›cianach. PÅ‚ytki umieszczone sÄ… w ten sposób, że promieniowanie, zresztÄ… o natężeniu niezbyt szkodliwym dla czÅ‚owieka, ogranicza siÄ™ tylko do wÄ…skiej przestrzeni pod samym sufitem.
Intryguje nas, dlaczego dolne pomieszczenia są ciemne. Może tego rodzaju oświetlenie było wprowadzone dopiero wówczas, gdy Urpianie zaczęli zmieniać swe podziemne siedziby w zakłady przemysłowe i magazyny?
 
22 maja
Znów przez tydzieÅ„ nie napisaÅ‚am ani sÅ‚owa, ale mieliÅ›my masÄ™ roboty. WprowadziliÅ›my statek na sześćdziesiÄ…te trzecie piÄ™tro. Niemal wszystkie pomieszczenia sÄ… tu oÅ›wietlone. OdkryliÅ›my kilkadziesiÄ…t hal z krzewiÄ…cÄ… siÄ™ bujnie i dziko roÅ›linnoÅ›ciÄ… oraz cztery wiÄ™ksze pomieszczenia produkcyjne, również częściowo zaroÅ›niÄ™te. WszÄ™dzie, gdzie Urpianie zapomnieli (?) za­mknąć drzwi, wdarÅ‚y siÄ™ roÅ›liny. Najbardziej żal nam pomieszczeÅ„ miesz­kalnych, gdzie wiÄ™kszość przedmiotów ulegÅ‚a zniszczeniu.
Zagadka inwazji roÅ›lin nie byÅ‚a zbyt trudna do rozszyfrowania. Niemal we wszystkich pomieszczeniach stwierdziliÅ›my znacznÄ… ilość szlamu. Nie brak również mniejszych i wiÄ™kszych zbiorników wody, a Å›ciÅ›lej mówiÄ…c — po­mieszczeÅ„, z których woda nie ma odpÅ‚ywu. Można to wytÅ‚umaczyć tym, że gdzieÅ› w górze ulegÅ‚ uszkodzeniu jakiÅ› ogromny zbiornik lub przewód i spÅ‚y­wajÄ…ca w dół woda zalaÅ‚a na pewien czas wszystkie niżej poÅ‚ożone pomieszczenia, przynoszÄ…c z sobÄ… glebÄ™ i pyÅ‚ z górnych korytarzy i hal-ogrodów. Woda spÅ‚y­nęła w dół szybami wentylacyjnymi czy komunikacyjnymi, a roÅ›liny znalazÅ‚y korzystne warunki rozwoju. Wiąże siÄ™ to z faktem, że gdzieÅ› w dole wystÄ™puje intensywne parowanie (przecież pomieszczenia, które nazwaliÅ›my pierwszym piÄ™trem, nie sÄ… bynajmniej najniższÄ… częściÄ… miasta) i para wodna krąży po caÅ‚ym mieÅ›cie. W ogóle istnieje tu cyrkulacja powietrza zwiÄ…zana ze znacznymi różnicami w temperaturze dolnych i górnych części podziemi.
OpisujÄ™ ciÄ…gle samo miasto — roÅ›liny, zwierzÄ™ta, sprzÄ™ty i maszyny — a nic nie mówiÄ™ o jego gospodarzach i budowniczych. Choć nie znaleźliÅ›my ich żywych ani martwych, możemy już na podstawie pewnych faktów okreÅ›lić w przybliżeniu niektóre cechy ich wyglÄ…du i sposobu życia. PrzeciÄ™tna wysokość otworów wejÅ›ciowych wynosi 120 centymetrów (najmniejszych 105), szerokość najwęższych drzwi — 65 centymetrów. Trudno przypuszczać, aby istoty rozumne nie miaÅ‚y postawy wyprostowanej. StÄ…d wniosek, że Urpianie sÄ… wzrostu niewielkiego (okoÅ‚o l metra). PotwierdzaÅ‚oby to tezÄ™, że im wiÄ™ksza jest siÅ‚a ciążenia panujÄ…ca na planecie, tym istoty sÄ… raczej mniejsze (na Urpie ciążenie jest o 1/3 wiÄ™ksze od ziemskiego). OczywiÅ›cie nie stanowi to bez­wzglÄ™dnie obowiÄ…zujÄ…cej reguÅ‚y.
O małym wzroście Urpian świadczą również nisko umieszczone przyrządy kierownicze maszyn i urządzeń. Co prawda niektóre tablice ż „cekinami" znajdują się na wysokości dwu metrów nad podłogą, ale niewykluczone, że są one kierowane na odległość.
Można chyba przyjąć hipotezę, że Urpianie także posiadają organa i zmysły wysyłające oraz odbierające fale radiowe.
Urpianie nie mogÄ… być również zbyt ciężcy, a przynajmniej majÄ… sil­nie rozwiniÄ™te mięśnie koÅ„czyn dolnych. Sugeruje to znaczny kÄ…t nachy­lenia schodów. Poza tym ich koÅ„czyny dolne (również ewentualne „buty") muszÄ… wykazywać znacznÄ… zdolność przyczepiania siÄ™ do stosunkowo niedużych wypukÅ‚oÅ›ci (żłobkowanie na schodach).
Nie spotkaliÅ›my dotÄ…d przedmiotów, które przypominaÅ‚yby choć w przy­bliżeniu nasze fotele, krzesÅ‚a czy łóżka. Co prawda trudno przypuÅ›cić, aby Urpianie odpoczywali w pozycji nietoperzy, ale można sÄ…dzić, że ich sposób siedzenia znacznie różni siÄ™ od naszego. Wydaje siÄ™, że cenili miÄ™kko, tkanin, których tak liczne Å›lady znajdujemy w mieszkaniach.
Resztek pożywienia, niestety, nie znaleźliÅ›my. Nie jesteÅ›my też pewni, czy pokoje z różnej wielkoÅ›ci wanienkami — to kuchnie, czy też urzÄ…dzenia higieniczne.
Urpianie majÄ… dość wysoko rozwiniÄ™te poczucie piÄ™kna. WażnÄ… rolÄ™ w zdobie­niu wnÄ™trz odgrywajÄ… pÅ‚askorzeźby i różne elementy zdobnicze. OperujÄ… głównie motywami geometrycznymi, ale nie brak również roÅ›lin i zwierzÄ…t (bardzo zgeometryzowanych). ZnaleźliÅ›my dwie pÅ‚askorzeźby dość realistyczne, ale... tylko dwie na kilkaset wytworów sztuki. Jedna z tych pÅ‚askorzeźb wy­obraża roÅ›liny i dziwne „ptaki". Na drugiej, również w otoczeniu liÅ›ci i kwiatów, jakieÅ› zwierzÄ™ Å‚udzÄ…co podobne do naszego puchacza, tylko że zamiast dzioba ma ono jakby dwa nieduże kÅ‚y, skierowane ku sobie.
O ile można zorientować siÄ™ ze skromnych znalezisk w mieszkaniach — poziom życia Urpian byÅ‚ raczej wyrównany. W ogóle, jak dotÄ…d, nie znaleźliÅ›my jakichÅ› wyraźnych dowodów rozwarstwienia spoÅ‚eczeÅ„stwa, a przecież zagadnie­nia spoÅ‚eczno-ekonomiczne to druga pasja Igora.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  Sprawa oÅ›wietlenia zostaÅ‚a już wyjaÅ›niona...
Pomodliłem się do każdego boga jaki istniał bym był w wstanie wkurzyć tę kobietę do granic możliwości.