Przyczynami niedoboru są zazwyczaj defekty metabolizmu, zaburzenia funkcji wątroby lub celiakia. W przypadku celiakii powinno się wzbogacić dietę pokarmami bogatymi w witaminę K i uzupełniać ją dodatkowo preparatami zawierającymi witaminy A, D i E, a także wapń i kompleks witamin B. Najlepszym naturalnym źródłem witaminy K jest jarmuż, zielona herbata, lucerna, szpinak, brokuły, zielona sałata, kapusta, rzeżucha, jogurt, żółtko jaj, tran i olej sojowy. Oficjalnie nie ustalono dziennej dawki, ale 300 mikrogramów wydaje się odpowiednią ilością dla dorosłych.
 
WITAMINA P - PATRZ BIOFLAWONOIDY
 
WODA
Najważniejszy składnik odżywiający nasze ciało; stanowi dwie trzecie jego masy i bierze udział w prawie wszystkich procesach organizmu. Dobra czysta woda nie tylko ożywia, ale także odżywia. Woda miękka jest przyjemniejsza dla skóry, ale woda twarda, jeśli chodzi o wartość odżywczą, daje organizmowi więcej korzyści: zawiera różne minerały, w szczególności wapń i magnez; zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca.
Niestety, w ostatnich latach zanieczyszczenie wody z kranu jest zjawiskiem powszechnym, częściowo z powodu dodawanych do niej chemikaliów, częściowo
z powodu zanieczyszczeń, które gromadzą się na drodze przepływu wody przez instalację wodociągową. Woda z kranu jest chlorowana, co niekiedy powoduje alergie, biegunki i depresję, jak również może niszczyć przyjazne bakterie jelitowe. Szkodzą czystości wody chemikalia przeciwdziałające korozji, dodawane przez niektóre przedsiębiorstwa wodociągowe, jak również zanieczyszczenie środowiska i odpady przemysłowe. Woda może także nieść z sobą zarazki, glony, różne osady i kawałki rdzy, które obciążają wątrobę i nerki truciznami; to prowadzić może do zmniejszenia energii i obniżenia odporności na choroby. Ponieważ czystość i jakość wody tak silnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, nic dziwnego, że społeczeństwo żąda wody wysokiej jakości i że ludzie coraz częściej kupują wodę mineralną w budach, filtry i urządzenia do jej oczyszczania.
Organizm potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Zbyt duża jej ilość, w szczególności po posiłku, rozcieńcza kwasy żołądkowe, osłabia trawienie i powoduje uczucie zimna. Przy niewystarczającej ilości wody pojawiają się zaparcia, gromadzą się toksyny, następuje uszkodzenie nerek, pojawia się uczucie zmęczenia, apatia. Diety oparte na mięsie zwiększają pragnienie, ponieważ organizm, przeciążony dużą ilością kwasu moczowego i innymi odpadami, potrzebuje jej więcej, by poradzić sobie z tym szkodliwym bagażem. Wegetarianie z zasady potrzebują mniej wody niż „mię-sożercy", gdyż wiele owoców i warzyw składa się z niej w 90%. Ziarna i strączkowe po ugotowaniu mają w sobie około 80% wody, a zupy i herbatki - prawie 100%.
Ludzie różnią się między sobą pod względem zapotrzebowania na wodę i choć pragnienie najlepiej wskazuje na potrzebę, nie zawsze jest to wskazówka wiarygodna. Pragnienie może być sygnałem choroby lub zaburzenia, na przykład cukrzycy. Każdy powinien poznać swoje zapotrzebowanie na wodę. Doświadczenie wskazuje, że ludzie więcej piją, kiedy mają dostęp do dobrej wody mineralnej.
 
WODOROSTY
Inaczej glony morskie - to ogólna nazwa dla morskich warzyw. Są wyjątkowo bogate w jod i inne minerały, takie jak wapń, żelazo i fluor. Od wieków znano ich dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Szczególnie korzystnie wpływają na czynność tarczycy, obniżają poziom cholesterolu, alkalizują krew, usuwają substancje promieniotwórcze z organizmu, pomagają zrzucić wagę, odgrywają ważną rolę w mineralizacji kości i zachowaniu ich właściwej gęstości. Leczy się nimi takie dolegliwości, jak zaburzenia czynności tarczycy, zatrzymanie wody w organizmie i opuchliznę węzłów limfatycznych.
Mogą mieć różne zabarwienie, od brązowego, przez czerwone, zielone, zielono-niebieskie do żółtozielonego. Każdy rodzaj wodorostów ma odmienne właściwości lecznicze, poza ogólnymi charakterystycznymi dla całej tej grupy roślin. Najczęściej używane są: kelp, agar, dulse, hijiki, kombu, arame, wakame, nori i mech irlandzki.
 
Z
 
ZALECANA DAWKA DZIENNA
Ilość witamin i minerałów potrzebnych średnio codziennie osobie dorosłej. Wartość dawki oblicza się poprzez dodanie ilości składników odżywczych w przeciętnej diecie z wkalkulowanym już marginesem bezpieczeństwa. Jednakże wartości zalecanych dawek ustalane są na skrajnie niskim poziomie i kwestionuje je wielu specjalistów w dziedzinie żywienia, w szczególności krytyce poddaje się ustalanie wartości średnich dla całej populacji, a nie dlajednostek. Ludzie zaś pod względem biochemicznym różnią się między sobą. Na przykład, niektórzy spalają witaminy szybciej niż inni, a niektórzy mogą mieć zaburzenia wchłaniania pewnych składników odżywczych - wtedy podawanie dodatkowych preparatów jest konieczne.
Początkowo zalecane dawki dzienne ustalano po to, by uchronić ludzi przed niedoborami pokarmowymi, a obecnie zmierza się do optymalizacji składników odżywczych tak, by zapewnić zdrowie i przedłużyć życie. Dlatego wiele osób stosuje dodatki odżywcze, czasami uzupełniając nimi dietę wielokrotnie powyżej poziomu zalecanych dawek.
 
ZIARNA
Podstawowe źródło pokarmów węglowodanowych, głównie skrobi. Pełne ziarno i jego produkty zawierają także dużo błonnika, witamin i minerałów i dlatego są wartościowe jako pokarmowe źródło energii. Ta kategoria żywności obejmuje pszenicę, jęczmień, grykę, kukurydzę, ryż, proso, owies, żyto, triticale i szarłatek.
 
ZIARNO SEZAMOWE - SEZAM (SESAMUM INDICUM)



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  Niedobór objawia siÄ™ powolnym krzepniÄ™ciem krwi wypÅ‚ywajÄ…cej z ran i skaleczeÅ„, krwotokami - na przykÅ‚ad z nosa - i niskim poziomem pÅ‚ytek krwi...
Pomodliłem się do każdego boga jaki istniał bym był w wstanie wkurzyć tę kobietę do granic możliwości.