procesy centralne, polegajce na przetwarz`iniu otrzymywany ;h informacji na odpowiednie decyzje;
- przekaz wanie informacji przez wykonywanie czynnoci, tzn. procesy na wyjciu. We wsz stkich trzech etapach istotnymi parametrami wysi'ku psychicznego s: z'oono, z nienno, powtarzalno, dok'adno, szybko przebiegu danego zjawiska. Oceni c wysi'ek psychiczny naley kady z etapw analizowa z punktu widzenia w rmienionych w'aciwoci, pami'tajc o tym, e wraz ze wzrostem z'oonoci, zmiennoci, wanoci odbieranych informacji wysi'ek w b'dzie si' zwi'ksza', atomiast przy informacjach powtarzajcych si' - zmniejsza'.
Nast'pn ` etap oceny wysi'ku psychicznego jest zwizany z wykonywaniem czynnoci fi :ycznych. Kady ruch jest sterowany przez system nerwowy, a kada decyzja prz twarzana na czynno wykonawcz za porednictwem po';tcze typu sprz'enia `vrotnego mi'dzy uk'adem nerwowym i mi'niowym. W tral`cie gry na instrumenci muzycznym sterowanie czynnociami fizycznymi powod uje wzrost wysi'ku psy ;hicznego, poniewa polegaj one na wykonywaniu pracy f`recyzyjnej,
79
podczas ktrej nie powtarza si' aden element ruchu. Poza tym mamy tu do czynienia z zaangaowaniem do kontroli wykonywanych ruchw tylko jednego zmys'u (np. s'uchowego) oraz z istnieniem duej odpowiedzialnoci muzyka za skutki b''dnych czynoci.
Miernikiem obcienia psychicznego jest wreszcie ocena zm'czenia, ktre jest z'oonym stanem psychofizycznym polegajcym na obnieniu sprawnoci organizmu w wyniku wykonywania czynnoci zawodowych. Rozmiar zm'czenia jest uzaleniony od rodzaju i jakoci obcie, a take od psychofizycznych w'aciwoci cz'owieka wykonujcego ``rac'. O zm'czeniu wiadcz rne objawy polegajce na pojawianiu si' jego w tr`ikcie narastania zmian w sprawnoci niektrych funkcji psychofizycznych cz'owieka. Przede wszystkim wp'ywa ono niekorzystnie na uwag', czyli skoncentrowan wiadomo, wywo'uje zmiany w koordynacji percepcyjno-ruchowej w obszarze rinych analizatorw i efektorw kory mzgowej, a take innych parametrw psychotechnicznych, takich jak precyzja ruchw docelowych czy czas reakcji prostej.
Celem niniejszych bada jest wi'c obiektywna analiza obcie psychicznych wyst'pujcych w wykonawstwie muzycznym, oparta na pomiarach porednich.
Materiai i n:etoda
Badaniu poddano 301 zawodowych muzykw. Rekrutowali si' oni spord uczniw ostatnich lat rednich szk' muzycznych, studentw akadem muzycznych oraz zawodowych muzykw filharmon, opery i operetki.
U wszystkich muzykw wykonano nast'pujce badania:
a. Szacunkowa ocena obcienia psychicznego informacjami. Pos'uono si' tu skonstruowan do niniejszego celu skal postaw wg Likerta, sk'adajc si' z kilkudziesi'ciu opisw zawodowych. Poszczeglnym odpowiedziom przyporzdkowano w sposb arbitralny wartoci punktowe. Uwzgl'dniono tu nast'pujce grupy pyta:
Czy liczba informacji nie przekracza moliwoci percepcyjnych? Czy sygna'y wzrokowe s 'atwe do wyrnienia z t'a przez w'aciwe owietlenie i kontrasty?
Czy sygna'y dwi'kowe mog by 'atwo wyodr'bnione z innych towarzyszcych sygna'w akustycznych?
Czy sygna'y nie s wielr`znaczne i czy nie zachodzi moliwo wieloznacznego ich interpretowania?
Czy sygna'y nie zjawiaj;l si' w momencie zaabsorbowania innymi czynnociami? Czy konstrukcja instrumentu muzycznego nie utrudnia odbioru informacji? Czy rozk'ad luminancji w polu widzenia nie powoduje olnie utrudniajcych prac' wzrokow?
Czy nuty s w optymaliiym polu widzenia muzyka i czy s widoczne i czytelne? Wysi'ek psychiczny wynikajcy z odbioru informacji oceniono w skali 1-5 (skala Likerta).
b. Test koncentracji or;`z uwagi przed i po godzinnym wykonywaniu utworw
80
muzyc .nych o redniej skali trudnoci technicznych. Zastosowano tu test koncentracji i uwagi Bourdona, wzorowany na korekcie testw, a polegajcy na wykrelaniu 1 ter. Wskanikiem oceny testu by' iloczyn dokonanych b''dw i szybkoci wykon nia zadania.
c. `)cena koordynacji wzrokowo-ruchowej przed i po p'godzinnym wykonywaniu ut` orw muzycznych o redniej skali trudnoci technicznych. Badanie przeprowac zono za pomoc zestawu pomiarowego koordynacji wzrc`kowo-ruchowej typu ,. 'uport Krzyowy". Zadaniem badanego by'o za pomoc odpowiedniego system pokr'te' naprowadzi elektroniczny wodzik na rnego kszta'tu otwory w p'ytc e. Nieprawid'owe naprowadzenie rejestrowa' licznik b''dw. Jako wskanik przyj't tutaj iloczyn czasu b''dw i ich liczby.
d. ` cena precyzji ruchw docelowych za pomoc badania tremometrycznego. Zadani m badanego by'o wprowadzenie w otwory rnego ks`ta'tu w p'ytce metalo ej elektronicznego wodzika. Dotykanie wodzika o brzegi otworu rejestrowa' licznik b''dw. Jako wskanik przyjgto tu iloczyn liczby i czasu b''dw.
e. adania czasu reakcji prostej, dotyczce reakcji koczyn grnych na bodce wietln; i akustyczne wg programu III miernika czasu reakcji, wykonanego przez Sp'dz elnie "Elektromed" w Szczecinie. Jako wskanik przyj'tc` iloczyn czasu b''d i ich liczby.
W iiki poddano analizie statycznej za pomoc testw Chi2 i test u t-studenta dla prb `wizanych przy poziomie istotnoci 0,05.
Wyniki



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  - uzyskan : informacji, czyli procesy na wejciu, polegajce na odbiorze i odczytywa iu sygna'w zawierajcych okrelone informacje;- podejm ,`anie decyzji, tj...
Pomodliłem się do każdego boga jaki istniał bym był w wstanie wkurzyć tę kobietę do granic możliwości.