ďťż

Fakt ten nie uzasadnia jednak sceptycyzmu wobec możliwoœci rozwinięcia medycyny zjawisk społecznych i nie powinien podważać celowoœci wysiłków zmierzajšcych do rozwišzania problemów w tej dziedzinie.
Miejsce kategorii zdrowia i choroby w kulturze społecznej oraz w stylu życia
Omówiliœmy już system rysujšcych się nowych socjologicznych zadań w odniesieniu do danych dotyczšcych zdrowia i choroby przy medycznym rozumieniu tych słów. Integracja społecznych i medycznych zmiennych charakteryzujšcych populację ma nie-
11 Nie zamierzamy w tym miejscu analizować procesów „opieki resocjalizacyjnej", jej stanu obecnego, efektywnoœci i doœwiadczeń. Odwołujemy się do tego przykładu z powodów teoriopoznawczych i dla uwidocznienia treœci pojęć zdrowia i choroby, pojmowanych w ramach struktury społecznej. Choć przykłady tej opieki dotyczš jedynie socjologii patologicznych zjawisk indywidualnych, w przypadku których kontakt między medycynš a socjo-
71
wštpliwie wielkie znaczenie teoretyczne i praktyczne. Jednakże bez względu na to, jakie podjęlibyœmy próby przeniesienia empirycznych danych dotyczšcych struktury społecznej (np. zróżnicowania zawodowe i kwalifikacyjne, system pracy i nauki, sposób spędzania wolnego czasu, systemy wartoœci itd.) i nałożenia ich na dane dotyczšce stanów zdrowia i choroby w społeczeństwie (np. statystyka umieralnoœci i urodzeń, inwalidztwo, współczynnik przyrostu ludnoœci, formy leczenia itd.), nie przekroczymy nigdy granicy przebiegajšcej między socjologiš a medycynš, tak jak ilustruje jš pierwsza strategia na rysunku 3. Posłużmy się przykładem. Możemy połšczyć kategorie œciœle socjologiczne z danymi dotyczšcymi zdrowia i choroby w badanej populacji, które majšc medyczny charakter, będš empirycznie i pojęciowo wymykać się aparaturze badań socjologicznych. Możemy zanalizować wyznacz-nijki zdrowia i choroby pochodzšce ze struktury społecznej, nie stawiajšc właœciwie sformułowanych pytań dotyczšcych bezpoœrednio społecznego charakteru zjawisk patologicznych. Postępujšc tak, łšczymy w pewien sposób strukturę społecznš ze zdrowiem i chorobš, lecz bynajmniej nie charakteryzujemy zjawisk zdrowia i choroby za pomocš kategorii charakterystycznych dla struktury społecznej 12.
W istocie rzeczy nie jest naszym zadaniem przeprowadzenie analizy, nawet w ograniczonym zakresie, wszystkich złożonych problemów zdrowia społecznego i choroby społecznej na wszystkich płaszczyznach rozwoju zjawisk społecznych, a więc w grupach, klasach, warstwach, instytucjach, przedsiębiorstwach przemysłowych, resortach gospodarki itd. Ograniczymy się jedynie do omówienia podstawowych i głównie metodologicznych aspektów analizowanego problemu. Przede wszystkim jest możliwe, że system zmiennych socjologicznych, za pomocš których ujmuje się zjawiska
logiš jest łatwiejszy niż w przypadku badania zbiorowoœci i dynamiki społecznej, celem naszym było uwidocznienie istoty problemu, którym jest, jak sšdzimy, istnienie barier w realizacji drugiego wariantu strategii działalnoœci interdyscyplinarnej z udziałem socjologii medycyny.
12 Celowo wybraliœmy ostre sformułowanie problemu, by jaœniej przedstawić analizowane przez nas zagadnienie. Jesteœmy jednak œwiadomi, że ten tok wykładu może prowadzić do pewnych uproszczeń i zatrzeć różnice istniejšce w rzeczywistej sytuacji.
72
z dziedziny życia społeczno-ekonomieznego, będzie podstawowym systemem odniesienia dla kategorii społecznego zdrowia i społecznej choroby. Znaczyłoby to, że kategorie te stałyby się nieodłšcznymi elementami systemu norm społecznych, struktury władzy i układu więzi społecznych, odzwierciedlajšcych podstawowe mechanizmy rozwoju społeczeństwa 13.
Choć w zasadzie nie ma przeszkód w stosowaniu kategorii społecznego zdrowia i społecznej choroby do opisania wszystkich zjawisk społecznych, wszystkich procesów społecznych i wszystkich zbiorowoœci społecznych — stosowanie tych pojęć powinno być zróżnicowane. Wydaje się więc, że pojęcie stylu życia w odróżnieniu od pojęcia struktury społecznej lepiej nadaje się na tło analiz dotyczšcych społecznego zdrowia i społecznej choroby.
Możemy postawić hipotezę, że choć pojęcia zwišzane ze strukturš społecznš znajdš się u podstaw interdyscyplinarnej współpracy medycyny i socjologii zgodnie z pierwszš strategiš (która zakłada społeczne uwarunkowanie zdrowia i choroby), siatka pojęciowa, za pomocš której opisuje się style życia, dostarczy kategorii do interdyscyplinarnej współpracy medycyny i socjologii w myœl drugiej ze sformułowanych strategii (zakładajšcej pojęcie społecznego zdrowia i społecznej choroby)14.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  Z koniecznoœci zatem, jeœli system „opieki resocjalizacyjnej" da się uchwycić w interdyscyplinarnych kategoriach zdrowia i choroby, widoczne staje się słabe...
Pomodliłem się do każdego boga jaki istniał bym był w wstanie wkurzyć tę kobietę do granic możliwości.