Następnym etapem jest złożenie przez sędziego sprawozdawcę ustnego sprawozdania, w którym przedstawia on przebieg i wyniki dotychczasowego postępowania, a w szczególności treść zaskarżonego wyroku oraz zarzuty i wnioski apelacyjne, jak również kwestie wymagające rozstrzygnięcia z urzędu. W miarę potrzeby odczytuje się z akt poszczególne ich części (art. 453 § 1 kpk.).
Kolejnym etapem postępowania apelacyjnego jest postępowanie dowodowe, które nie może dotyczyć istoty sprawy. W wyjątkowych jednak wypadkach sąd może przeprowadzić dowód na rozprawie, jeżeli przyczyni się to do przyspieszenia postępowania, a nie jest konieczne przeprowadzenie na nowo przewodu w całości lub znacznej części (art. 452 kpk.).
W związku z powyższym strony mogą składać wyjaśnienia, oświadczenia i wnioski (ustnie lub na piśmie). Te ostatnie podlegają odczytaniu, przy czym art. 394 kpk. ma odpowiednie zastosowanie (art. 453 § 2 kpk.).
17 W zakresie postulatów de legę lata i de legę ferenda zob. P. Piszczek: Problematyka udziału oskarżonego pozbawionego wolności na rozprawie odwoławczej w orzecznictwie Sądu Najwyższego, Prokuratura i Prawo 2002, nr 7-8.
430
Apelacja
Następnie przewodniczący składu orzekającego udziela głosu stronom w kolejności przez siebie ustalonej, przy czym najpierw udziela głosu skarżącemu. Istotne jest to, że oskarżonemu i jego obrońcy nie można odmówić zabrania głosu po przemówieniach innych stron (art. 453 § 3 kpk.).
Wprowadzona - w art. 423 § la kpk. - możliwość sporządzenia przez sąd pierwszej instancji uzasadnienia w części odnoszącej się do niektórych oskarżonych sprawiać może pewne trudności w prawidłowym orzekaniu przez sąd rozpoznający apelację. Jest on władny - przed wydaniem orzeczenia - zwrócić sprawę sądowi pierwszej instancji celem sporządzenia uzasadnienia zaskarżonego wyroku w niezbędnym zakresie, zwłaszcza jeżeli ma to zapewnić prawidłowe wyrokowanie w sprawie. Postulować należy, aby tego typu decyzje podejmowane były jeszcze na etapie przygotowywania do wyznaczenia rozprawy (art. 449a kpk.).
Kolejna faza postępowania - wyrokowanie - obejmuje naradę, sporządzenie wyroku i jego ogłoszenie, a także przytoczenie ustnych motywów.
Pamiętać należy, że sąd odwoławczy nie może skazać oskarżonego, który został uniewinniony w pierwszej instancji, lub co do którego w pierwszej instancji umorzono postępowanie, lub warunkowo umorzono postępowanie (art. 454 § 1 kpk.). Zatem nie ma przeszkód np. aby warunkowo umorzyć postępowanie względem sprawcy czynu, który przez sąd pierwszej instancji został uniewinniony.
Sąd odwoławczy może orzec surowszą karę pozbawienia wolności tylko wtedy, gdy nie zmienia ustaleń faktycznych przyjętych za podstawę zaskarżonego wyroku. Jeżeli zatem zaistnieje potrzeba modyfikacji ustaleń faktycznych, sąd drugiej instancji nie może orzec surowszej kary pozbawienia wolności i w tym celu winien uchylić wyrok oraz przekazać sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania (art. 454 § 2 kpk.).
Sąd odwoławczy nie może też zaostrzyć kary przez wymierzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności (art. 454 § 3 kpk.).
Przed zwrotem akt sądowi pierwszej instancji sąd odwoławczy sporządza z urzędu uzasadnienie każdego wyroku podając, czym kie-
431
Postępowanie odwoławcze
rowal się sąd, wydając wyrok, albo dlaczego zarzuty i wnioski apelacji sąd uznał za zasadne albo niezasadne. Uzasadnienie sporządza się w terminie 14. dni od jego ogłoszenia (art. 457 § 1 i 3 kpk.).
Jeżeli sąd utrzymał zaskarżony wyrok w mocy, uznając apelację za oczywiście bezzasadną, uzasadnienie sporządza się jedynie na wniosek strony, chyba że zostało zgłoszone zdanie odrębne. Mają tutaj odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące zasad składania wniosku, sporządzenia i doręczenia uzasadnienia - obowiązujące przed sądem pierwszej instancji (art. 457 § 2 kpk.).
9. Zażalenie
A. Uwagi ogólne
Szczególną odmianą postępowania odwoławczego jest postępowanie zażaleniowe, uregulowane w rozdziale 50 kpk. Skodyfikowane tam zasady nie tylko odnoszą się do postępowania sądowego, lecz również do procesu na etapie postępowania przygotowawczego.
Zgodnie z art. 465 § 1 kpk., przepisy dotyczące zażaleń na postanowienia sądu stosuje się odpowiednio do zażaleń na postanowienia prokuratora i prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Zażalenie na postanowienie prokuratora rozpoznaje prokurator nadrzędny, zaś w szczególnych wypadkach sąd (art. 465 § 2 kpk.):
a) w przedmiocie dokonanego przez prokuratora zabezpieczenia roszczenia cywilnego - art. 69 § 2 i 3 kpk.;
b) odnośnie zachowania w tajemnicy danych osobowych świadka in cognito - art. 184 § 5 kpk.;
c) w zakresie decyzji dotyczącej kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych - art. 240 kpk.;
d) odnośnie decyzji w przedmiocie kontroli oraz utrwalania przy użyciu środków technicznych treści przekazów innych niż rozmowy telefoniczne - art. 241 kpk.;



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  W ramach rozprawy apelacyjnej - po wywołaniu sprawy - sprawdza się obecność uczestników, a następnie - z braku wniosków formalnych - rozpoczyna się przewód sądowy...
Pomodliłem się do każdego boga jaki istniał bym był w wstanie wkurzyć tę kobietę do granic możliwości.