Aby go przeczytać, wystarczy wskazać dowolne miejsce w komórce.
Jeżeli komentarz jest dość długi, wówczas trzeba będzie odpowiednio zmienić rozmiar okna, w którym jest on wyświetlany. Domyślnie widoczne są tylko cztery pierwsze wiersze komunikatu. Aby dostosować wielkość okna do długości komentarza, na-leży w menu kontekstowym komórki wybrać polecenie Edytuj komentarz i zwięk-szyć okno za pomocą białych uchwytów, znajdujących się na jego krawędzi.
Rozdział 5. ¨ Formatowanie i edycja danych
85
Rysunek 5.11.
Ten komentarz
informuje o źródle
pochodzenia
zawartych
w komórce danych
Wy&wietlanie komentarzy
Komórki zawierające komentarze są oznaczone czerwonymi wskaźnikami w formie trójkąta. Komentarze są wyświetlane w momencie wskazania komórki myszą. Są to domyślne ustawienia dotyczące sposobu pokazywania komentarzy w arkuszu. Ustawienia te mogą jednak zostać zmienione. Wystarczy na zakładce Widok okna dialogowego Opcje określić, czy ma być wyświetlany tylko wskaźnik, czy też wskaźnik i komentarz. Można również zażądać, aby zarówno wskaźnik, jak i komentarz pozostały niewidoczne.
Najprostszym narzędziem umożliwiającym kontrolę sposobu wyświetlania komentarzy jest polecenie Komentarze w menu Widok. Po wybraniu tego polecenia pojawia się pasek narzędzi Recenzja i ujawniona zostaje treść wszystkich komentarzy w arkuszu. Za pomocą paska Recenzja można przejść od jednego komentarza do drugiego, dokonać jego edycji, a także ukryć go, usunąć lub wysłać pocztą elektroniczną.
Komentarz można ukryć również za pomocą polecenia Ukryj komentarz, dostępnego w menu kontekstowym komórki. Aby ujawnić treść ukrytych komentarzy, wy-
starczy dwukrotnie wybrać polecenie Komentarze w menu Widok.
Edycja komentarzy
Aby zmienić treść komentarza, wystarczy w menu kontekstowym komórki wybrać polecenie Edytuj komentarz. Można też użyć klawisza skrótu Shift+F2.
86
ABC Excel 2002/XP PL
Wyszukiwanie komentarzy
Można szybko zaznaczyć wszystkie komórki zawierające komentarze przy użyciu okna dialogowego Przejdź do (menu Edycja, polecenie Przejdź do, ewentualnie klawisz F5 lub kombinacja Ctrl+G). Po jego wywołaniu wystarczy kliknąć przycisk Specjalnie, zaznaczyć pole Komentarze i nacisnąć OK. Jeżeli istnieje potrzeba znalezienia komentarzy zawierających charakterystyczne słowa, należy wywołać okno dialogowe Znajdź w menu Edycja, nacisnąć przycisk Opcje i na liście rozwijanej Szukaj w wybrać Komentarze.
Usuwanie komentarzy
Aby usunąć komentarz, wystarczy w menu kontekstowym komórki kliknąć polecenie
Usuń komentarz. Funkcja ta jest również dostępna na pasku narzędzi Recenzja oraz w menu Edycja (polecenie Wyczyść). Jeśli użytkownik chce usunąć wszystkie komentarze w arkuszu, powinien najpierw je zaznaczyć (opis tej czynności znajduje się w poprzednim punkcie), w menu Edycja wybrać polecenie Wyczyść, a następnie kliknąć Komentarze.
Jeżeli w aktywnej komórce naciśniemy klawisz Delete, usunięta zostanie tylko jej zawartość. Zarówno format komórki, jak i komentarze nie ulegają zmianie.
Wskazówki dotyczce drukowania
Warto nauczyć się korzystać z polecenia Podgląd podziału stron w menu Widok. Pozwala ono zobaczyć i w łatwy sposób zmienić granice pomiędzy drukowanymi stro-
nami. Wystarczy tylko przeciągnąć we właściwe miejsce grube, niebieskie linie.
Trzeba także pamiętać o tym, że aby wydrukować zaznaczony obszar arkusza, należy w menu Plik wybrać polecenie Drukuj i przed rozpoczęciem drukowania kliknąć pole Zaznaczenie. Aby wydrukować nazwany zakres komórek, trzeba najpierw wybrać go
w polu nazwy i postąpić tak samo, jak w przypadku innego zaznaczonego fragmentu arkusza. Można także wydrukować określony zestaw arkuszy. W tym celu powinny zostać zgrupowane (opis tej czynności znajduje się w rozdziale 4., w punkcie „Wprowadzanie danych do grupy arkuszy”). Wystarczy teraz w oknie dialogowym Drukuj zaznaczyć pole Aktywne arkusze i nacisnąć przycisk OK.
Użytkownik może zdecydować, czy mają być drukowane poszczególne obiekty w ar-
kuszu, takie jak przyciski, obiekty graficzne, ramki tekstowe, rysunki czy obiekty OLE. Aby to zrobić, należy w menu Format wywołać okno dialogowe Obiekt i na za-kładce Właściwości zaznaczyć bądź wyczyścić pole Drukuj obiekt, w zależności od potrzeb. Excel nie wydrukuje obiektów, jeżeli zostaną ukryte przez zaznaczenie pola Ukryj wszystko na zakładce Widok okna dialogowego Opcje.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  W tym momencie w prawym górnym rogu komórki pojawi się czerwony trójkącik, co oznacza, że do komórki jest dołączony komentarz...
Pomodliłem się do każdego boga jaki istniał bym był w wstanie wkurzyć tę kobietę do granic możliwości.