ďťż

79 ustawy o pomocy społecznej), a nie w zakresie obowišzku alimentacyjnego w rozumieniu art. 135.
5. Przedstawiony podział uprawnień i obowišzków między rodzinš zastępczš (placówkš opiekuńczo-wychowawczš) a rodzicami obowišzuje od chwili faktycznego umieszczenia dziecka w jednej z tych placówek, a nie od daty uprawomocnienia się orzeczenia w tej sprawie. Odmienny poglšd nie dałby się pogodzić przede wszystkim z zasadami rzšdzšcymi obowišzkiem alimentacyjnym, według których œwiadczenia z tego tytułu na rzecz dziecka przysługujš za czas jego faktycznego utrzymywania (J. Ignatowicz, w: Kodeks..., s. 536). Nie można więc podzielić odmiennego zapatrywania w tej kwestii H. Haaka (Władza rodzicielska..., s. 181).
6. W uchwale z dnia 18 maja 1978 r., III CZP 27/78 (OSNCP 1978, nr 12, poz. 222) Sšd Najwyższy wyjaœnił, że przewidziane w art. 1121 k.r.o. uprawnienie placówki opiekuńczo-wychowawczej do reprezentowania osoby małoletniej w dochodzeniu œwiadczeń przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb jej utrzymania przysługuje tejże placówce jedynie wówczas, gdy osoba małoletnia została umieszczona w zakładzie na podstawie orzeczenia sšdu. W motywach m.in. stwierdził, że: "Dopiero w wypadku, gdy władza rodzicielska nie jest należycie wykonywana, i jeżeli dobro dziecka tego wymaga, sšd opiekuńczy stosownie do art. 109 k.r.o. obowišzany jest wydać odpowiednie zarzšdzenie, m.in. zarzšdzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo placówce opiekuńczo-wychowawczej, i tylko w tym wypadku, stosownie do art. 1121 k.r.o., jeżeli sšd opiekuńczy nie zarzšdzi inaczej, obowišzek i prawo wykonywania bieżšcej pieczy nad osobš małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, jego wychowania oraz reprezentowania w dochodzeniu œwiadczeń przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb jego utrzymania należš do rodziny zastępczej albo placówki opiekuńczo-wychowawczej, ale i w takiej sytuacji inne obowišzki i prawa wynikajšce z władzy rodzicielskiej należš do rodziców małoletniego. Jeżeli sšd opiekuńczy nie wydał zarzšdzeń przewidzianych w art. 109 k.r.o., a małoletni został umieszczony w zakładzie opiekuńczo-wychowawczym, pełna władza rodzicielska zostaje zachowana przez tego z rodziców, któremu przysługiwała".
7. Art. 1121 dotyczy nie tylko rodziny zastępczej w rozumieniu art. 72-79 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593 ze zm.), ale każdej rodziny zastępczej w rozumieniu art. 109. Jeœli natomiast dziecko zostaje umieszczone "u osoby trzeciej" wyłšcznie na podstawie umowy rodziców z tš osobš, art. 1121 nie znajdzie zastosowania i osoba ta może działać za dziecko tylko na podstawie upoważnienia rodziców.
8. Art. 1121 w zasadzie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy rodzicom przysługuje władza rodzicielska. W sytuacji bowiem, gdy zostali tej władzy pozbawieni lub gdy władza ich została zawieszona, co doprowadziło do ustanowienia opieki powierzonej rodzinie zastępczej (art. 149 § 4), całoœć uprawnień składajšcych się na pieczę nad osobš i majštkiem dziecka należy do rodziców zastępczych jako opiekunów. Jednakże przepis ten może mieć zastosowanie i w sytuacjach nietypowych, np. jeœli rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, a sšd opiekuńczy nie ustanowił opieki, ograniczajšc się do pozostawienia dziecka w rodzinie zastępczej. Sšd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 10 lutego 1977 r., 111 CRN 12/77 (OSNCP 1977, nr 11, poz. 219 z glosš M. Safjana, NP 1979, nr 2, s. 146) stwierdził, że art. 1121 k.r.o. - przyznajšcy rodzicom zastępczym obowišzek i prawo dochodzenia alimentów na rzecz małoletniego powierzonego ich pieczy - ma zastosowanie również wówczas, gdy rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, a sšd opiekuńczy nie zastosował art. 149 § 4 k.r.o. i nie powierzył rodzicom zastępczym sprawowania opieki nad małoletnim.
9. Jak słusznie zauważa H. Haak (Władza rodzicielska..., s. 183),w wypadku powierzenia rodzicom zastępczym sprawowania opieki nad małoletnim, majš oni okreœlone obowišzki i prawa względem dziecka nie na podstawie art. 1121, lecz na podstawie przepisów o opiece. Odwołać się tu należy do art. 155, według którego opiekun sprawuje pieczę nad osobš i majštkiem pozostajšcego pod opiekš, podlegajšc przy tym nadzorowi sšdu opiekuńczego.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  Pomoc ta jest udzielana tylko na częœciowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka (art...
Pomodliłem się do każdego boga jaki istniał bym był w wstanie wkurzyć tę kobietę do granic możliwości.