Koncepcje te mogą sterować naszym procesem seksualnego odkrywania się oraz gojenia po nadużyciach i niezrozumieniach z jakimi mieliśmy do czynienia w naszym życiu.
Prawa seksualne sÄ… prawami ludzkimi. Seksualność prze­nika wszystkie sfery życia. Jest w samym centrum doÅ›wiad­czeÅ„ ludzkich na Ziemi. Mężczyźni i kobiety sÄ… jednakowo se­ksualni, jednak na czym innym siÄ™ skupiajÄ…. Już czas byÅ›my nauczyli siÄ™ rozumieć i akceptować tÄ™ różnicÄ™, a nastÄ™pnie dÄ…­Å¼yć do jej respektowania i cenienia ze wzglÄ™du na wysoki po­tencjaÅ‚ w niej zawarty dla zdrowych, równych, szczęśliwych stosunków.
Podstawowe założenia do kierowania zdrowymi postawami seksualnymi
 
Seksualność może być okreÅ›lona jako caÅ‚kowicie ludzkie uczu­cia skierowane na rozwój intymnych stosunków z innymi lub samÄ… sobÄ….
W sensie najbardziej zasadniczym, seks jest tÄ… podstawo­wÄ… energiÄ…, której doÅ›wiadczamy żyjÄ…c w naszej fizycznej po­wÅ‚oce i przechwyrujÄ…c energiÄ™ innych form życia. Z takiej definicji widać, że wszyscy, od urodzin do Å›mierci, sÄ… seksualni, bez wzglÄ™du na to, jak każdy osobnik zechce tÄ™ energiÄ™ wyrazić.
·Fizyczne stosunki pÅ‚ciowe stanowiÄ… jedynie część naszej seksualnoÅ›ci. Nasza seksualność w równym stopniu może wy­rażać siÄ™ poprzez nasze emocje, intelekt, wyobraźniÄ™ twórczÄ… jak poprzez fizyczne czynnoÅ›ci seksualne, takie jak stosunek i masturbacja, w które możemy, lecz nie musimy siÄ™ anga­Å¼ować.
·Seksualność stanowi integralną część osobowości każdego człowieka i wyraża się we wszystkim co robimy. Każdy z nas jest osobiście odpowiedzialny za zrozumienie naszej własnej seksualności, za klarowne komunikowanie naszych uczuć i za respektowanie granic innych ludzi.
·Wszyscy mamy prawo do naszych wÅ‚asnych wierzeÅ„ i przekonaÅ„ na temat seksualnoÅ›ci. Nasze postawy sÄ… uksztaÅ‚­towane przez nasze doÅ›wiadczenia życiowe. Nigdy nie po­winnyÅ›my źle oceniać doÅ›wiadczeÅ„ innych ludzi tylko dlate­go, że sÄ… inne niż nasze. Bogactwo ludzkiej seksualnoÅ›ci wynika z jej nieskoÅ„czonej różnorodnoÅ›ci i sÅ‚uchajÄ…c poglÄ…­dów odmiennych od naszych możemy poszerzyć zakres swe­go pojmowania siebie samych i innych ludzi.
·Nasza energia seksualna jest zawsze z nami. Jakkolwiek możemy wybierać różne sposoby postÄ™powania, seks jest za­sadniczo postrzegany jako zawsze obecna energia życiowa. O ile “seksualność" implikuje szerszÄ… gamÄ™ zachowaÅ„, myÅ›li, odczuć i emocji, przesÅ‚anka, że seks to w zasadzie energia, a nie żaden specyficzny akt, jest przydatna, ponieważ pozwala po­znawać seks na wielu poziomach, bez nadmiernie emocjonal­nego zaangażowania lub moralnego osÄ…dzania tego niezbÄ™d­nego doÅ›wiadczenia psychologicznego, duchowego, fizyczne­go i biologicznego.
·Nasza energia seksualna jest rodzajem mocy, za pomocÄ… której każda z nas ma wpÅ‚ywać na innych i zmieniać Å›wiat. Każda z nas jest odpowiedzialna za sposób, w jaki wykorzys­tuje tÄ™ moc, którÄ… można wyrazić konstruktywnie lub destruk­tywnie. DostÄ™pne nam możliwoÅ›ci wyboru wyrażania i wyko­rzystywania naszej energii seksualnej sÄ… ograniczone jedynie przez nasz brak perspektywy oraz przez nasze wÄ…skie uprze­dzenia. Aby przekroczyć te faÅ‚szywe granice oraz stworzyć wewnÄ…trz siebie bogatszÄ…, peÅ‚niejszÄ… panoramÄ™ naszego ludz­kiego krajobrazu seksualnego, możemy wykorzystać naszÄ… seksualnÄ… moc. WiÄ™kszość ograniczajÄ…cych koncepcji wywo­dzi siÄ™ ze stereotypów zapożyczanych ze Å›wiata zewnÄ™trznego.
CzÄ™sto mówi siÄ™, że wiedza jest siÅ‚Ä…. Wiedza o sobie jest za­pewne najwiÄ™kszÄ… siÅ‚a, ponieważ majÄ…c peÅ‚ne zrozumienie dla naszych potrzeb, chÄ™ci i ograniczeÅ„ możemy oceniać nasze cia­Å‚o i umysÅ‚ oraz doceniać naszÄ… wyjÄ…tkowość w sposób, który pozwala nam Å›wiadomie dokonywać wyborów oraz który kie­ruje naszÄ… energiÄ™ seksualnÄ… w sposób najbardziej twórczy, konstruktywny i satysfakcjonujÄ…cy.
·Prawo do wÅ‚asnego ciaÅ‚a oraz wiedza o sobie pomagajÄ… stworzyć zdrowe granice intymnoÅ›ci. Mamy zarówno fizycz­ne jak i psychologiczne granice. OkreÅ›lajÄ…c przestrzeÅ„, w której czujemy siÄ™ bezpiecznie, skrycie i wygodnie, wyczuwamy gra­nice pola naszej energii psychicznej. W zdrowej sytuacji grani­ce sÄ… elastyczne oraz Å‚atwe do okreÅ›lenia i obrony. W sytuacji niezdrowej lub niebezpiecznej, stajÄ… siÄ™ sztywne i kruche lub niewyraźne i otwarte na inwazjÄ™. Dzieci i doroÅ›li, ofiary wyko­rzystywania w dzieciÅ„stwie, na ogół mogÄ… mieć niewyraźne pojÄ™cie o swych osobistych granicach; tym samym sÄ… podatne na “inwazjÄ™" i wykorzystanie przez innych. Zaniedbanie jest innÄ… formÄ… niedomagania granic. Gdy potrzeby lub uczucia jednostki sÄ… ignorowane, wówczas erozji ulega poczucie wÅ‚as­nej osobowoÅ›ci. NastÄ™puje to w szczególnoÅ›ci wówczas, gdy tÄ… osobÄ… jest dziecko lub nieodporny dorosÅ‚y. StarajÄ…c siÄ™ wywo­Å‚ać zainteresowanie, uczucie lub troskÄ™ innych, którzy konse­kwentnie tego odmawiajÄ…, lub którzy tak postÄ™pujÄ…, jakby po­trzeby i uczucia danej osoby nie miaÅ‚y znaczenia, jednostka staje siÄ™ niepewna swego rzeczywistego bytu i wartoÅ›ci i może caÅ‚kowicie siÄ™ wycofać lub zwrócić w niebezpiecznym lub nie­odpowiednim kierunku.

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  Poznawanie zdrowej seksualnoÅ›ci IstniejÄ… pewne koncepcje tak ważne dla zdrowego podejÅ›cia do seksualnoÅ›ci, że znajdujÄ… wyraz na każdym etapie...
Pomodliłem się do każdego boga jaki istniał bym był w wstanie wkurzyć tę kobietę do granic możliwości.